Każda pomoc i terapia manualna oferowana w naszym ośrodku w mieście Warszawa oparta jest o lata praktyki i doświadczenie zatrudnianych przez nas specjalistów. Odpowiednie podejście do pacjenta, które opieramy na indywidualnym traktowaniu i ścisłym skoncentrowaniu się na jego potrzebach, pozwala na skuteczne działanie i jednoczesne poczucie komfortu i bezpieczeństwa ze strony pacjenta. Osoby korzystające z naszego wsparcia zaznaczają, że używane przez nas metody są stosowane również w ośrodku CKR w Konstancinie, dzięki czemu ich poczucie bezpieczeństwa bardzo wzrasta.
Jedną z proponowanych przez nas form wsparcia ciała i całego organizmu jest terapia manualna. Jest ona oparta przede wszystkim na naturalnych metodach leczenia i co ważne, na nieinwazyjnych. Stosując sposoby, które są wykorzystywane również w Stocer możemy być pewni, że pomagamy i wzmacniamy organizm pacjenta.
Do zdiagnozowania pacjenta i do wykonywania specjalistycznych ucisków wykorzystywane są tylko dłonie, co w dużej mierze wpłynęło a nazwę terapii.
Terapia manualna tego rodzaju stosowana jest w przypadku urazów i schorzeń odwracalnych, które obejmują układ ruchu. Jeżeli pacjent cierpi na zwyrodnienia kręgosłupa, wady postawy, czy też różnego rodzaju nerwobóle, tego rodzaju terapia będzie dla niego najbardziej wskazana. Tak samo będzie w przypadku uskarżania się na bóle w okolicach kręgosłupa, czy po operacjach chirurgicznych. To ogromne wsparcie również w przypadku zerwanych więzadeł, obolałych stawów, czy też osłabionych mięśniach.
Najważniejszy jest sam początek terapii, czyli diagnostyka problemu. To na podstawie wyników tego etapu podejmowane są wszystkie kolejne decyzje, dlatego też etap ten jest przez nas wykonywany szczegółowo, podobnie jak w przypadku rehabilitacji prowadzonej w Stocer. Zaczynamy od szczegółowego wywiadu z pacjentem. W tej części diagnostyki bardzo ważne jest, aby pacjent podał nam wszystkie znane sobie dane i informacje, dzięki czemu będziemy mogli oprzeć terapię o wartościowe źródło. Otwarta postawa jest tutaj kluczowa.
Kolejna istotna kwestia to przeprowadzenie zestawu badań, pozwalającego w pełni ocenić stan pacjenta przez ośrodek rehabilitacyjny Warszawa. W taki zestaw mogą wchodzić podstawowe badania, takie jak rezonans magnetyczny części ciała po przebytym schorzeniu.
Trzecia kwestia należy już całkowicie do nas i polega na ustaleniu wniosków poprzez ocenę pacjenta przez pryzmat wywiadu i wykonanych badań. Na tym etapie diagnostyki, fizjoterapeuta sprawdza napięcie skóry i wszystkich elementów położonych pod nią. Sprawdza bolesność, kondycję i pełny zakres biomechaniki wszystkich istotnych dla badania elementów układu ruchu.
Terapia manualna prowadzona jest przez fizjoterapeutę, który zleca pacjentowi ułożenie się na specjalistycznym stole. Pacjent musi się zastosować do poleceń, aby przyjęta przez niego pozycja była właściwa – jest to kluczowa kwestia podczas wykonywania czynności terapeutycznych.
Terapeuta podczas wykonywania sesji wykonuje uciśnięcia wokół chorego obszaru. Ma to zlikwidować wszelkie nieprawidłowości w strukturach znajdujących się pod skórą. Pod jego palcami przewijają się nie tylko mięśnie, ale też ścięgna, stawy, czy też nerwy, kręgi i dyski kręgosłupa. Specjalista doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jakiej siły może użyć, aby udało mu się wykonać jego zadanie.
Jest wiele technik wykonywania terapii manualnej. W dużej mierze jest ona oparta na masażach. Wyróżniamy masaże poprzeczne, funkcyjne oraz głębokie. Poprzeczne polegają na tarciu tkanek mięśniowych wzdłuż ich włókien, co znacznie wpływa na poprawienie kondycji krążenia. Masaż funkcyjny opiera się na ćwiczeniach zwiększających ruchomość uszkodzonego stawu wraz z jego rozciąganiem i masowaniem właściwych mu obszarów. Masaż głęboki to przede wszystkim sposób na rozluźnienie i zrelaksowanie mięśni i ścięgien.
Oprócz tego do technik terapii manualnej należy również rozciąganie, czyli stretching. Dzięki niemu możliwe jest rozciąganie, a co za tym idzie – rozluźnienie mięśni pojedynczych lub ich grup.
Kolejną grupą są ćwiczenia wykonywane na przyrządach samodzielnie przez pacjenta. Są to różnego rodzaju przyrządy wzmacniające np. uchwyt w rękach, ćwiczące sprawność manualną palców, ortezy na rękę z funkcją chwytania, a kończąc na terapii lustrzanej sparaliżowanej ręki.
Dom opieki Warszawa i Ośrodek Rehabilitacyjny © 2022 Urszula Trzaskowska