lego Dom opieki dla osób starszych Nestor
Rehabilitacja po udarze
Rehabilitacja po udarze

Kompleksowa rehabilitacja po udarze – na czym polega?

Istnieje pewna grupa objawów, które powiedzą nam, że właśnie padliśmy ofiarą udaru. Jeśli zmianie uległa nasza mowa, na twarzy wystąpiła asymetria, noga lub ręka są wyraźnie słabsze, a my tracimy równowagę, czas zadzwonić po karetkę. Właściwe rozpoznanie pozwala zdobyć większą szansę na uratowanie pacjenta.

Niestety, często konsekwencje udaru są daleko posunięte i jedynie kompleksowa rehabilitacja może pomóc pacjentowi stanąć na nogi. Zarówno w przenośni, jak i dosłownie. W naszym ośrodku otrzymacie Państwo co najmniej takiej wsparcie jak w CKR w Konstancinie. Dbałość o zdrowie pacjentów jest dla centrum rehabilitacji Warszawa najważniejsza.

Czym jest udar i kto jest na niego narażony?

Udarem nazywa się nagłe zaburzenie czynności mózgu, które trwa minimum dobę. Może to być zaburzenie ogniskowe lub ogólne, ale będzie ono wynikać jedynie z przyczyn naczyniowych. Istnieją dwa rodzaje udarów. Pierwszy z nich – krwotoczny – powstaje na skutek pęknięcia głównego naczynia tętniczego w mózgu i zalania jego części. Drugi – niedokrwienny – to zatrzymanie dopływu krwi do mózgu i to on występuje w 80% przypadków. Oba są realnym zagrożeniem życia i w obu przypadkach pomoc musi zostać udzielona natychmiast.

Na udar narażony jest każdy z nas, jednak w grupie większego ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby po 65 roku życia. Czynnikami zwiększającymi ryzyko są również, między innymi takie schorzenia jak migotanie przedsionków, nadciśnienie tętnicze, bezdech senny, cukrzyca, czy też nadwaga i otyłość. Żadnej choroby nie można bagatelizować, zarówno ze względu na niebezpieczeństwo, które nosi sama w sobie, jak i na ryzyko spowodowania nowych schorzeń. 

Jakie są skutki udaru i jak powinna wyglądać rehabilitacja?

W zależności od szybkości reakcji, skutki udaru mogą być lekkie, lub daleko posunięte. W każdej sytuacji wyjściem będzie dobrze przeprowadzona rehabilitacja po udarze Warszawa, która w naszym ośrodku przypomina tą przeprowadzaną w Stocer. Profesjonalne podejście poparte ugruntowaną wiedzą pozwala nam każdy przypadek traktować z należytą starannością.

Po udarze najbardziej charakterystyczne jest zaburzenie czucia po jednej ze stron ciała. Oprócz tego może wystąpić szereg innych objawów, takich jak porażenie mięśni twarzy co powoduje zdecydowanie trudniejsze wypowiadanie się. Asymetria może objawiać się również gorszym widzeniem z jednej strony. Oprócz tego nie można zapominać o zaburzeniach równowagi i utratach przytomności.

Kompleksowa rehabilitacja w naszym ośrodku pozwala na kontakt z logopedą, neuropsychologiem oraz fizjoterapeutą przez cały okres jej trwania. Ponadto nasi pacjenci otrzymują szereg innych usług, które pozwalają maksymalnie wykorzystać czas spędzony w naszym ośrodku od momentu wybudzenia, aż do końca rehabilitacji. 

Jak wygląda plan rehabilitacji w naszym ośrodku?

Każdy przypadek jest przez nas traktowany indywidualnie, jednakże pacjenci korzystający z naszego wsparcia wielokrotnie zaznaczali, że oferowana pomoc jest na poziomie tej, którą otrzymuje się w CKR w Konstancinie. Ufając nam, powierzali swoją sprawność w nasze ręce.

Oferujemy pakiety rehabilitacji w formie rozszerzonej i kompleksowej w stałych cenach, które mogą być modyfikowane indywidualnie i w zależności od zmiennych, takich jak ilość spotkań z konkretnym specjalistą. W każdym planie oferujemy zakwaterowanie wraz z pełnym wyżywieniem – odpowiednim dla pacjenta – oraz szereg badań wstępnych, które są wykonywane przez:

  • Pielęgniarkę,
  • Fizjoterapeutę,
  • Neuropsychologa,
  • Logopedę.

Ponadto pacjenci są badani raz w tygodniu przez lekarza ogólnego oraz mają zapewnioną całodobową opiekę medyczną i pielęgniarską. Dzięki temu w każdej chwili otrzymają potrzebne sobie wsparcie.

Podczas rehabilitacji, każdego dnia pacjent będzie się widział z fizjoterapeutą, logopedą oraz neuropsychologiem. Oprócz tego każdego dnia pacjent jest dwukrotnie masowany, dzięki czemu rehabilitacji podlegają również mięśnie całego ciała.

Biorąc pod uwagę, że każda sytuacja i każdy pacjent się od siebie różnią, staramy się każdorazowo dopasować do Państwa potrzeb, a swoje zadania spełniać z najwyższą starannością. Tutaj liczy się każdy szczegół, dlatego nie możemy sobie pozwalać na pomyłki.

W jakich schorzeniach zalecane są ćwiczenia w odciążeniu?

Ćwiczenia w odciążeniu

Dlaczego systematyka w rehabilitacji jest tak istotna w schorzeniach neurologicznych?

Systematyka w rehabilitacji

Na czym polega terapia manualna?